1859 Post Office Directory Search – Surname Results


No. Forename Surname Employment Address Place

1. Earl of Ashburnham Private Resident Ashburnham Place & 30 Dover St, Piccadilly, London Ashburnham

2. Rev. John Mead Munn Reverend Vicarage Ashburnham

3. Body Moses Farmer Brigden Hill Farm Ashburnham

4. John Coleman Farmer Ashburnham

5. Job Cooke Farmer Pont’s Green Ashburnham

6. Thomas Cooke Farmer Pont’s Green Ashburnham

7. Joseph Golden Maltster, Brewer, Farmer and Postmaster Northlands Ashburnham

8. George Geering Blacksmith Pont’s Green Ashburnham

9. Benjamin Haisleden Farmer Glyde’s Farm Ashburnham

10. Robert Hodgson Land Steward Egmerhurst Ashburnham

11. John Isted Farmer Pigknolle Farm Ashburnham

12. George Kenward Farmer Kitchenam Ashburnham

13. Richard Kenward Farmer Langham’s Farm Ashburnham

14. Lemon Miller Ashburnham Mill Ashburnham

15. Cuthbert Miller Ashburnham Mill Ashburnham

16. George Lemon Grocer Ashburnham

17. Mrs Mary Partridge Farmer Court Lodge Farm Ashburnham

18. James Pinyon Farmer Frankwell Ashburnham

19. Thomas Noakes Butcher Brownbread Street Ashburnham

20. William Noakes Farmer Sliverick’s Farm Ashburnham

21. Henry Richardson Farmer Ash Tree Inn Ashburnham

22. Thomas Simmonds Farmer Lattenden Farm Ashburnham

23. Miles Stollery Farmer Gardner’s Farm Ashburnham

24. James Stubberfield Farmer Ashburnham

25. Henry Ticehurst Farmer Thornden Ashburnham

26. Henry Ticehurst Jr Wheelwright Pont’s Green Ashburnham

27. Joseph Bishop Schoolmaster School Ashburnham

28. Mrs Mary Bishop Schoolmistress School Ashburnham

29. Samuel Carter Esq Private Resident Quarry Hill & 13 Cumberland Terrace, Regent’s Park, London Battle

30. Rev. Fras. Cursham Private Resident 2 St Mary’s Villas Battle

31. Frederick Ellman Esq Private Resident 1 & 2 Upper Lake Battle

32. Charles Emary Esq Private Resident Callback Hill Battle

33. Isaac Fermor Esq Private Resident Telham Hill Battle

34. Rev. Thomas Scott Huxley Private Resident 9 St Mary’s Villas Battle

35. Nathaniel Polhill Kell Esq Private Resident 21 Mount Street Battle

36. Earl of Kilmorey Private Resident Hemingfold Battle

37. Miss Lacy Private Resident 7 St Mary’s Villas Battle

38. Charles Laurence Esq Private Resident Battle

39. Charles Thomas Laurence Esq Private Resident Battle

40. Very Rev. John Littler Dean Deanery Battle

41. Edwin Martin Esq Private Resident 36 High Street Battle

42. Horace Martin Esq Private Resident 36 High Street Battle

43. Mrs & Miss Mosley Private Resident 3 St Mary’s Villas Battle

44. John Pennyman Nodin Esq Private Resident North Lodge Battle

45. Mr James Northcott Private Resident Starr’s Green Battle

46. Lord Harry Vane MP Private Resident Battle Abbey & 1 Grosvenor Place, London Battle

47. Charles Watts Esq Private Resident 92 High Street Battle

48. James Watts Esq Private Resident 92 High Street Battle

49. Mrs Watts Private Resident 5 High Street Battle

50. William Edward Monckton Watts Esq Private Resident 92 High Street Battle

51. Frederick Webster Esq Private Resident 14 Upper Lake & New House Farm, Ewhurst Battle

52. Mrs Weller Private Resident 64 High Street Battle

53. William Weston Esq Private Resident 14 Mount Street Battle

54. John Worge Esq Private Resident 22 Upper Lake Battle

55. Robert Young Esq Private Resident 81 High Street Battle

56. Alfred Archer Boot & Shoe maker 4 Upper Lake Battle

57. Charles Arnold Actuary of the savings bank Battle

58. Thomas Attree Coal Merchant & Railway Inn Battle

59. Edward Avann Tailor 23 Upper Lake Battle

60. Mrs Eliza Baker Grocer & Baker Battle

61. William Baker 8 St Mary’s Villas Battle

62. William Banister Vet 3 High Street Battle

63. William Barnes Farmer Beech Farm Battle

64. Frederick Webster Esq Estate Agent Battle Abbey Estate Office, 14 Upper Lake Battle

65. John Bean Carpenter 31 High Street Battle

66. James Beney Tailor 21 High Street Battle

67. Joseph Blackman Smallware Dealer 23 Upper Lake Battle

68. Mrs Elizabeth Boorman Milliner 20 High Street Battle

69. Stephen Bourner Farmer Barrack Land Battle

70. Richard Bryant Carpenter Battle

71. Thomas Bunker Currier & Leather cutter 55 High Street Battle

72. Burgess & Edwards Stationers & Hardware delaers 74 & 75 High Street Battle

73. James Burgess Wholesale & Retail linen draper & silk mercer 65 High Street Battle

74. Richard Button Butcher 33 High Street Battle

75. Edward Cane Farmer Netherfield Battle

76. George Carrick Boot & Shoe maker 3 Mount Street Battle

77. Samuel Caswell Tailor & Hatter 47 High Street Battle

78. Benjamin Chrismas Pork Butcher 2 Mount Street Battle

79. James Cockett Farrier Rose Green Battle

80. James William Cole Land Surveyor St Mary’s Villas Battle

81. James Collins Carrier Battle

82. John Collins Boot & Shoe maker 60 High Street Battle

83. James Comfort Bricklayer Callback Hill Battle

84. Joseph Couchman George Hotel, commercial inn & posting house High Street Battle

85. Frederick Crisford Farmer Fuller’s Farm Battle

86. George Crowhurst Gamekeeper to Lord H Vane 87 High Street Battle

87. Thomas Cruse Organist of St Mary’s 93 High Street Battle

88. Matthew Cruttenden Police Officer 92 Lower Lake Battle

89. Samuel Cruttenden Plumber & Glazier 13 Upper Lake Battle

90. William Cruttenden Insurance Agent High Street Battle

91. Miss Elizabeth Dale Dressmaker 46 High Street Battle

92. John Davis Star Inn 11 High Street Battle

93. Thomas Davis Wheelwright 26 Mount Street Battle

94. Denyer & Pankhurst Steam thrashing machine proprietors High Street & Whatlington Battle

95. William Denyer Nursery & Seedsman 24 High Street Battle

96. William Ebeneezer Denyer Insurance Agent 24 High Street Battle

97. Charles Dobell Basket Maker 12 High Street Battle

98. John Baldwin Downs Master of Union School Union House Battle

99. John Duke Beer Retailer Lewes Road Battle

100. Thomas Dunn Wellington Inn 41 High Street Battle

101. George Durnford Squirrel Inn Battle

102. John Eldridge Charcoal burner Battle

103. Thomas Eldridge Half Moon High Street Battle

104. Ellman & Whitmarsh Solicitors 1 & 2 Upper Lake & Rye Battle

105. Charles & Son Farra Tailors 50 High Street Battle

106. Robert Flint Grocer 34 High Street Battle

107. John Foord Cooper 35 High Street Battle

108. Charles Freak Marine Store & Hardware dealer 9 Mount Street Battle

109. Charles Gousden Butcher 10 High Street Battle

110. James Hallaway Assistant Manager of London & County bank 15 High Street Battle

111. William Hallett Farmer Upper Almonry farm Battle

112. Richard Harbour Baker 18 Upper Lake Battle

113. Henry Harding Boot & Shoe maker 48 High Street Battle

114. Peter Hards Black Horse Inn Telham Hill Battle

115. James Harmer Chequers Inn Upper Lake Battle

116. William Harold Chemist & Druggist & Bookseller 22 High Street Battle

117. John Peter Harwood Inland Revenue Officer 69 High Street Battle

118. Charles Hills Master of Battle Union House Union House Battle

119. Charles Holt Grocer 82 High Street Battle

120. Walter Hore Supervisor 70 High Street Battle

121. William Hutchinson Wheelwright Telham Hill Battle

122. Mrs Mary Ann Hyland Milliner 6* High Street Battle

123. Robert Jeffrey Tailor 67 High Street Battle

124. John Jenner Shopkeeper Battle

125. Jonathan Jenner Farmer Little Park Farm Battle

126. Mrs Maria Johnston Grocer & Glass & China Dealer 25 & 26 High Street Battle

127. Samuel Jury Farmer Beanford Battle

128. Nathaniel Polhill Kell Solicitor 21 Mount Street Battle

129. John Kenward Farmer Blackfriars Battle

130. Benjamin Wallace Knight Nursery & Seedsman & Florist 67 High Street Battle

131. William Knight Nursery & Seedsman 53 High Street Battle

132. William Lamborn Grammar & Commercial academy 89 & 91 High Street Battle

133. James Lansdell Builder & Surveyor 40 High Street Battle

134. Charles & Son Laurence Gunpowder manufacturers Battle Powder Mills Battle

135. Laurence & Till Ironmongers & Oil & Colour merchants 18 High Street Battle

136. John Leaney Tailor 2 High Street Battle

137. Walter Leney Brewer 15 High Street Battle

138. John Gower O’Neill Esq Manager London & County Joint Stock Bank 16 High Street Battle

139. James Hallaway Assistant manager of London & county bank 16 High Street Battle

140. Charles Longley Hairdresser 58 High Street Battle

141. Henry Longley Gunmaker 86 High Street Battle

142. John Manktelow Cabinet Maker 32 High Street Battle

143. James Mann Grocer Netherfield Battle

144. Miss Ann Maplesden Laundress 15 Upper Lake Battle

145. Henry Marchant Tobacconist 80 High Street Battle

146. James Marchant Registrar of marriages for Battle Union 77 High Street Battle

147. Edwin & Horace Martin Solicitors 36 High Street Battle

148. Samuel Martin Carpenter 88 High Street Battle

149. Richard Mathis Boot & Shoe maker 16 Upper Lake Battle

150. Joseph Mercer Whitesmith & Bellhanger & Machinist 1 Mount Street Battle

151. Miss Caroline Morgan Ladies’ seminary 7 High Street Battle

152. Henry Newberry Confectioner 71 High Street Battle

153. W & G Noakes Tanners & Curriers 11 Upper Lake Battle

154. Edwin Noakes Furniture Broker 21 Upper Lake Battle

155. John Noakes Watchmaker 61 High Street Battle

156. Miss Sarah Ann Noakes Day School 13 Mount Street Battle

157. John Offen Farmer Great Park Farm Battle

158. William Parks Plumber & Glazier 27 High Street Battle

159. Henry Pemble Glover & gaiter maker 79 High Street Battle

160. James Pepper Baker & Grocer Mount Street Battle

161. John Petley Master of Railway Station Battle

162. Mrs Bathsheba Pilbeam Grocer 8 Mount Street Battle

163. Michael Porter Miller Callback Hill Battle

164. William Price Farmer Rat Farm Battle

165. Henry Ransom Hairdresser 30 High Street Battle

166. Miss Sarah Ray Watchmaker, stationer & stamp office 66 High Street Battle

167. Abel Reynolds Carrier Battle

168. David Richardson Saddler & harness maker 20 Upper Lake Battle

169. Edward Roakes Farmer Ringletts’ Farm Battle

170. James Saxby Farmer Brans Hill Battle

171. Joseph Saxby Timber & Coal merchant & farmer High Street Battle

172. Miss Susanna Ann Seeley Ladies’ seminary 62 High Street Battle

173. William & John Shaw Millers & Bakers 13 High Street Battle

174. William & Thomas Sinden Farmers Netherfield Road Battle

175. Miss Sarah Sinden Straw Hat Maker Mount Street Battle

176. Alfred Slatter Grocer & wine & Spirit merchant 72 High Street Battle

177. Ezekiel Smith Blacksmith Battle

178. Robert Stapley Farmer Marley Farm Battle

179. Thomas Stephens Boot & Shoe maker 85 High Street Battle

180. Arthur Taylor Farmer Upper Telham Battle

181. Mrs Sarah Taylor Baker 20 High Street Battle

182. Stephen Thomas Gun Netherfield Battle

183. Miss Emma Thompson Ladies’ seminary 1 St Mary’s Villas Battle

184. John Alex Thompson Deputy Chief constable of county police 2 St Mary’s Villas Battle

185. Thorpe & Son Shoe manufacturers 14 & 73 High Street Battle

186. Albion Thorpe Cornfactor 51 High Street Battle

187. Francis William Ticehurst Printer, bookseller, stationer, superintendent registrar & postmaster 76 & 77 High Street Battle

188. Thomas Ticehurst Land Surveyor 6 High Street Battle

189. Frederick Tree Brickmaker & Farmer Apps Farm Battle

190. James Turner Kings Head Mount Street Battle

191. William Turner Baker 13 Lower Lake Battle

192. George Vidler Plumber & Glazier 94 High Street Battle

193. William Waite Farmer Fox Hole Battle

194. Walker & Soan Blacksmiths 19 High Street Battle

195. James Walker Bricklayer 20 Mount Street Battle

196. Francis Ward Chemist & Druggist & Bookseller 68 High Street Battle

197. Charles Watts Surgeon 92 High Street Battle

198. James Watts Surgeon 92 High Street Battle

199. William Edward Monckton Watts Surgeon 92 High Street Battle

200. Ebeneezer (executors of) Weller Miller & Corn Dealer 31 Mount Street Battle

201. William Weston Saddler & harness maker 78 High Street Battle

202. William White Market Gardener 5 Upper Lake Battle

203. Mrs Mary Wood Farmer Squirrel Land Farm Battle

204. William Wood Cabinet Maker High Street Battle

205. Francis Woods Master of National School Marley Lane Battle

206. James Wrenn Farmer Copyhold Farm Battle

207. Robert Young Esq Solicitor 81 High Street Battle

208. Thomas Ellman Esq Private Resident & Farmer & Landowner Beddingham

209. Henry Perceval Hart Esq Private Resident & Farmer & Landowner Beddingham

210. Thomas Colegate Land Steward to the Hon. H Brand Beddingham

211. John Jenner Farmer Beddingham

212. William Medhurst Miller Beddingham

213. William Underwood Trevor Arms Glynde Station Beddingham

214. Miss Mary Witherington Parochial School Beddingham

215. Frederick John Potter Station Clerk Glynde Station Beddingham

216. Kemp Berry Esq Private Resident Beckley

217. Mrs Durham Private Resident Beckley

218. Rev William Glaister Private Resident Rectory Beckley

219. Mrs Painter Private Resident Beckley

220. Edward Fitzwilliam Sankey Esq Private Resident Beckley

221. Mrs Selmes Private Resident Beckley

222. Mr Samuel Stonham Private Resident Beckley

223. Rev Samuel Robinson Waddelow Private Resident Beckley

224. Mrs Wybourn Private Resident Beckley

225. Stephen Baker Farmer Methersham Beckley

226. Ebeneezer Ballard Farmer Balshurst Beckley

227. Richard Beale Wheelwright Beckley

228. Thomas Bexhill Rose & Crown Beckley

229. John Bishop Farmer Beckley

230. Edwin Bowlin Blacksmith Beckley

231. William Brown Farmer Beckley

232. Miss Winefred Carpenter Mistress of National School Beckley

233. John Cole Shoemaker Beckley

234. Collins & Pinyon Millers & Farmers Beckley

235. Charles Cooper Farmer Beckley

236. Stephen Cooper Farmer Beckley

237. Miss Fanny Corke Grocer & Draper Beckley

238. Robert Dunk Saddler Beckley

239. Jonathan Durrant Farmer Beckley

240. Mrs Elizabeth Fairball Farmer Beckley

241. Isaac Gilbert Farm Baliff Beckley

242. James Gilbert Farmer Beckley

243. Thomas Gilbert Farmer Beckley

244. Charles Hammon Cooper Beckley

245. James Holden Shoemaker Beckley

246. Henry Hook Farmer Beckley

247. Henry Larkin Parish Clerk Beckley

248. Frederick Weston Marchant Master of National School Beckley

249. Henry Maynard Royal Oak Beckley

250. Edwin Norris Carpenter Beckley

251. James Overy Farmer Beckley

252. Robert Paine Brickmaker Beckley

253. William Reeve Farmer Beckley

254. Isaac Russell Carpenter Beckley

255. John Russell Butcher Beckley

256. Mrs Mary Russell Grocer Beckley

257. Edward Fitzwilliam Sankey Esq Surgeon Beckley

258. Tilden Smith Farmer Beckley

259. George Springett Tailor Beckley

260. John Stonham Farmer Hayes Beckley

261. John Delvey Stonham Farmer Hobbs Beckley

262. James Vincent Butcher Beckley

263. John Wenham Tailor Beckley

264. John Weston Grocer & Draper Beckley

265. Thomas White Farmer Beckley

266. Mrs Mary Wightwick Farmer Conster Farm Beckley

267. Hope Johnson Sergeant Police Station Beckley

268. R Blackman Insurance Agent Briton Life Beckley

269. Mr Thomas Hilder Private Resident Bodiam

270. Rev Charles Parker Private Resident Bodiam

271. Thomas Collins Miller Bodiam

272. Lovel Davis Corn, Coal, Lime & Manure merchant Wharf Bodiam

273. Mrs Mary Hembrey Grocer Bodiam

274. David Kemp Shopkeeper & Wheelwright Bodiam

275. Thomas Levett Farmer Bodiam

276. Isaac Longley Carrier Bodiam

277. Miss Anne Merricks Mistress of National School Bodiam

278. James Merricks Senior Farmer Bodiam

279. James Merricks Farmer Bodiam

280. William Shorter Red Lion Bodiam

281. Charles Thompson Master of National School Bodiam

282. Rev Augustus Aylward Rector Brede

283. David Smith Esq Private Resident Brede

284. George Atree Baker Brede

285. Ephraim Austin Farmer Brede

286. William Baker Farmer Brede

287. Charles Henry Barnes Tea Dealer Brede

288. John Barnes Carrier Brede

289. Nelson Batchelor Boot & Shoe maker Brede

290. Stephen Blake Cooper Brede

291. Horace Boots Wheelwright Brede

292. Robert Edward Bottle Boot & Shoe maker Brede

293. Francis Bourne Farmer Brede

294. Edwin Bray Farrier Brede

295. Frederick Campbell Broad Oak Brede

296. Thomas Campbell Blacksmith Brede

297. Horace & Carlos Coleman Farmers Brede

298. William Coleman Wheelwright Brede

299. Amos Crisford Shopkeeper Brede

300. Henry Crisford Farmer Brede

301. James Crisford Bricklayer Brede

302. John Ditch Carpenter Brede

303. Stephen Fairhall Farmer Brede

304. William Freeman Grocer & Carrier Brede

305. John Fuggle Grocer & Draper Brede

306. Joseph Fuggle Farmer Brede

307. Elias Goldsmith Farm Baliff Brede

308. John Henley Shopkeeper Brede

309. Peter Hook Butcher Brede

310. William Hunt Kings Head Brede

311. John Jee Red Lion Brede

312. John Johnson Farmer Brede

313. George Lazarus Shopkeeper Brede

314. Robert Mercer Farmer Brede

315. William Milham Farmer Brede

316. Tilden Miller Miller Brede

317. Edward Monk Boot & Shoe maker Brede

318. David Noakes Farm Baliff Brede

319. John Pardon Noakes Farmer Brede

320. Richard Noakes Carpenter Brede

321. Thomas Noakes Farmer Brede

322. Benjamin Ockenden Grocer Brede

323. Thomas Richardson Painter Brede

324. Robert Skinner Shopkeeper Brede

325. Slaughter & Pinyon Farmers Brede

326. David Smith Farmer Brede

327. Henry Smith Farmer Brede

328. James Stace Carpenter Brede

329. James Coleman Vidler Farmer Brede

330. James Watson Seedsman Brede

331. John Weller Potter Brede

332. John Baldock Esq Private Resident Burwash

333. James Weston Combs Esq Private Resident Burwash

334. Rev John Croker Egerton Curate Burwash

335. Miss Fich Private Resident Burwash

336. Andrew Gibbs Esq Private Resident Tots Burwash

337. Rev Joseph Gould Rector Rectory Burwash

338. Mr Samuel Newington Private Resident Burwash

339. James Philcox Esq Private Resident Burwash

340. Charles Samuel Esq Private Resident Bough Burwash

341. Smith Esq Private Resident Common Burwash

342. William Joshua Tilley Esq Private Resident Franchise Burwash

343. Misses Turney Private Resident Burwash

344. Rev Watson Private Resident Independent Burwash

345. Joseph Bagshawe Farmer Haltdown Burwash

346. Richard Balcomb Farmer Glydish Burwash

347. Edward Barden Farmer Pugshole Burwash

348. Alfred Beale Farmer Bines Farm Burwash

349. Henry Blackford Shoemaker Burwash

350. John Blunden Farmer Southover Farm Burwash

351. James Brook Carpenter Burwash

352. John Brook Tailor Burwash

353. Stephen Brown Saddler & harness maker & Collector of assessed taxes Burwash

354. George Carey Corndealer Burwash

355. Benjamin Carman Farm Baliff Burwash

356. James Weston Combs Esq Surgeon Burwash

357. John Coppard Poors’ rate & tax collector Burwash

358. Richard Coppard Patten & Clog maker Burwash

359. William Coppard Stationer Burwash

360. Alfred Cox Master of National School Burwash

361. Crossingham Blacksmith Burwash

362. Samuel Daw Shopkeeper Common Burwash

363. William Dunk Farmer Perch Hill Burwash

364. James Edwards Farmer Common Burwash

365. Richard Edwards Farmer Burwash

366. Ellis Grocer Common Burwash

367. Thomas Ellis Miller Dudwell Burwash

368. John Blackman Evenden Farmer Burwash

369. Henry Fairway Farmer Burwash

370. James Fleming Hairdresser Burwash

371. John Friar Farmer Glaziers Forge Burwash

372. John Fuller Shopkeeper Burwash

373. Albert Geering Miller & Farmer Burwash

374. George Fagge Gilbert Farmer Witherhurst Farm Burwash

375. Thomas Gilham Farmer Little Tots Burwash

376. John & George Gillett Farmers Willard’s Hill Burwash

377. Mrs Frances Hepworth Farmer Burnthouse Burwash

378. Hobden Wheelwright & Carpenter Burwash

379. Hezekiah Hobden Farmer Common Burwash

380. Charles Honeysett Rose & Crown Burwash

381. John Honeysett Farmer Burwash

382. David (Executors of) Hyland Farmers Burwash

383. Stephen Hyland Farmer Pookhill Burwash

384. James Jarvis Bear Inn Burwash

385. Amos Jenner Higgler Burwash

386. William Kemp Farmer Woodknowle Burwash

387. James Lade Farmer Brickhouse Burwash

388. William George Love Farmer Dawe’s Farm Burwash

389. Thomas Luck Railway Tavern Burwash

390. William Manwaring Admiral Vernon & Carrier Burwash

391. John Maynard Baker Burwash

392. Levi Mepham Farmer Burwash

393. Joel Newington Farmer Green Farm Burwash

394. John Noakes Watchmaker Burwash

395. John Buss Noakes Draper & Grocer Burwash

396. Joseph Noakes Farmer Tanhouse Burwash

397. Thomas Oyler Farmer Bowmans Burwash

398. Henry Pagden Tailor Burwash

399. John Park Butcher Burwash

400. John Parsons Brickmaker & Beer retailer Burwash

401. John Payne Shoemaker Burwash

402. John Pennells Farmer Crowhurst Burwash

403. Baldock & Philcox Philcox Solicitors Burwash

404. William Pilbeam Farmer Climehurst Burwash

405. William Pileam Blacksmith & Beer retailer Burwash

406. Mrs Pottin Farmer Burwash

407. Henry Relf Farmer & Wheelwright Common Burwash

408. Henry Roberson Boot & Shoe maker Burwash

409. James Rochester Farmer Burwash

410. Trayton Rochester Grocer & Draper Burwash

411. Francis Russell Miller Common Burwash

412. Francis Russell Senior Farmer Grand Tursel Burwash

413. James Russell Wheel Common Burwash

414. John Russell Shopkeeper Burwash

415. William Sands Farmer Pouts Burwash

416. Thomas Shadwell Fruiterer Burwash

417. Edward Simes Farmer Poundsford Farm Burwash

418. Mrs Elizabeth Simes Farmer Dawe’s Farm Burwash

419. Moses Smart Farmer Fry’s Burwash

420. William Smith Wheel Inn Common Burwash

421. Henry Spears Shoemaker Burwash

422. James Standen Boot & Shoe maker Burwash

423. Charles Taylor Veterinary Surgeon Burwash

424. William Tester Farmer Park Farm Burwash

425. Benjamin Thompson Farmer & Higgler Common Burwash

426. Mrs Elizabeth Thompson Bricklayer & Ironmonger Burwash

427. James Wood Thompson Builder Burwash

428. Richard Vidler Bell Burwash

429. John Vigor Butcher Burwash

430. Thomas Vigor Butcher Burwash

431. Miss Catherine Weller Grocer Burwash

432. James Weston Blacksmith Burwash

433. William Wilson Farmer & Carpenter Testor’s Farm Burwash

434. John Wood Shopkeeper Burwash

435. Rev Burrell Hayler Private Resident Catsfield

436. Rev Henry Hedley Private Resident Catsfield

437. Lady Pilkington Private Resident Catsfield

438. Joshua Adams Farmer & Saddler & Harness Maker Catsfield

439. Stephen Adams Farmer Catsfield

440. Jesse Bishop Marine Store Dealer Catsfield

441. John Blackman Painter & Glazier Catsfield

442. Robert Blackman Bricklayer & Builder Catsfield

443. Cornelius Carley Shoemaker Catsfield

444. Stephen Elliott Farmer Tilton Farm Catsfield

445. Edward Evernden Wheelwright Catsfield

446. William Hobbs Farmer Catsfield

447. Charles Robert Honisett Master of National School Catsfield

448. James May Carrier Catsfield

449. John Offen Farmer Park House Catsfield

450. Matthew Pont Blacksmith Catsfield

451. William Putland Engineer Catsfield

452. John Saxby Carpenter Catsfield

453. Henry & Charles Reeves Linendrapers, grocers, millers & bakers Catsfield

454. Joseph Sinden Blacksmith Catsfield

455. George Thomas Auctioneer Catsfield

456. John Upfield Millwright Catsfield

457. Richard & Brothers Waters Farmers Catsfield

458. John Winborn White Hart & Post Office Receiving House Catsfield

459. Frederick Wrenn Miller Catsfield

460. James Wrenn Farmer Catsfield

461. Mrs Mary Wrenn Mistress of National School Catsfield

462. Rev Francis Marten Cameron Private Resident Crowhurst

463. Thomas Papillon Esq Private Resident Crowhurst

464. Henry Edward Britt Grocer Crowhurst

465. William Christopher Farmer Crowhurst

466. Gabriel Cooke Farmer Crowhurst

467. Tilden Cooke Farmer Crowhurst

468. Tilden Cooke jnr Farmer Hye House Crowhurst

469. William Hickman Shoemaker Crowhurst

470. Thomas Hutchinson Wheelwright Crowhurst

471. Thomas Larkin Farmer Crowhurst

472. Benjamin Lingham Farmer Rock Farm Crowhurst

473. William Pilbeam Farmer Crowhurst

474. John Sellens Farmer Crowhurst

475. Samuel Saxby Understeward to Thomas Papillon Esq Crowhurst

476. William Spray Plough Inn & Blacksmith Crowhurst

477. Richard Tapner Schoolmaster Crowhurst

478. Stephen Taylor Farmer Crowhurst

479. Richard Waters Farmer Crowhurst

480. Thomas Waters Blacksmith Crowhurst

481. Richard Wood Farmer Crowhurst

482. William Austin Esq Private Resident Brooklands Dallington

483. Mr Bernard Phillip Brent Private Resident Wood’s Corner Dallington

484. Mrs Drewett Private Resident Brooklands Dallington

485. Mr John Sawyer Private Resident Wood’s Corner Dallington

486. Rev Ralph Raisbeck Tatham Vicar Vicarage Dallington

487. Simon Bates Wheelwright & Beer Retailer Wood’s Corner Dallington

488. Peter Bourner Farmer Woodland Farm Dallington

489. William Bourner Farmer Redpale Farm Dallington

490. Edward Carter Farmer Padgham Farm Dallington

491. James Crouch Butcher Wood’s Corner Dallington

492. James Crouch Farmer Crissmas Farm Dallington

493. John Crouch Blacksmith Wood’s Corner Dallington

494. Moses Crouch Baker Wood’s Corner Dallington

495. Thomas Dray Shopkeeper Wood’s Corner Dallington

496. James Dymond Master of National School Dallington

497. Miss Rebecca Dymond Mistress of National School Dallington

498. Charles Fullbrook Land Surveyor & Assistant overseer Dallington

499. Mrs Mary Fullbrook Farmer Cruttendens Dallington

500. Albert Geering Miller Dallington

501. George Gosling Glover Dallington

502. James Grant Shoemaker Wood’s Corner Dallington

503. John Green Farmer Coldharbour Dallington

504. John Honeysett Carpenter Dallington

505. Walter Honeysett Farmer Darvel’s Hole Dallington

506. William Honeysett Carpenter Wood’s Corner Dallington

507. George Isted Farmer Jone’s Farm Dallington

508. James Kenyon Old Swan Wood’s Corner Dallington

509. John Nightingale Farmer Gifford’s Toll Dallington

510. Thomas Noakes Butcher Dallington

511. Robert Partridge Farmer Lakehurst Dallington

512. Samuel Peters Grocer, Linendraper & Postmaster Dallington

513. George Pilbeam Farmer Hodgkin’s Farm Dallington

514. George Sands Blacksmith Wood’s Corner Dallington

515. Edmund Sellens Farmer Castle Farm Dallington

516. Stephen Simmons Farmer Clayton Dallington

517. Thomas Simmons Farmer Lattendens Dallington

518. George Stapeley Farmer Haiselden Farm Dallington

519. James Sutton Farmer Prinkle Farm Dallington

520. Richard Ticehurst Farmer Stace’s Farm Dallington

521. John Tippett Farmer Woodsell Farm Dallington

522. John Trill Farmer Tutty’s Farm Dallington

523. Henry Walker Farmer Hook’s Farm Dallington

524. John Walker Farmer Rabbit’s Farm Dallington

525. Edward Watson jnr Farmer Aceland Farm Dallington

526. John White Farmer Herring’s Farm Dallington

527. Rev Robert Gillbe Barton Rectory Etchingham

528. Humphrey Conwell Barton Esq Private Resident Etchingham

529. William Beckwith Esq Private Resident Seacock’s Heath Etchingham

530. Mrs Snepp Private Resident Haremare Farm Etchingham

531. Daniel Austin Farmer Belhurst Farm Etchingham

532. Humphrey Conwell Barton Farmer Etchingham

533. Henry Croft Eagle Commercial Inn & Posting House Railway Station Etchingham

534. Peter Descou Station Master Railway Station Etchingham

535. Francis Harmer Boot & Shoe maker Etchingham

536. James Hawes Farmer Etchingham

537. John Hiscock Grocer & Linendraper Etchingham

538. Daniel Malpass Farmer Etchingham

539. Dennis Malpass Farmer Etchingham

540. Mrs Emily Newall Mistress of National School Etchingham

541. James Newington Farmer Etchingham

542. William Grinsell Newall Master of National School Etchingham

543. William & George Noakes Tanners & Curriers Etchingham

544. William Lawrence Noakes Miller Etchingham

545. Ephraim Russell Shopkeeper Etchingham

546. Samuel Russell Farmer Etchingham

547. Henry Smith Farmer Etchingham

548. Robert Tobitt Station Inn Etchingham

549. John Vidler Beer Retailer Etchingham

550. John Manley Esq Private Resident Hurst Green

551. Mr Thomas Page Private Resident Hurst Green

552. Henry Edward Samuel Rudyerd Esq Private Resident Hurst Green

553. John Adams jnr Hurst Green

554. George Baker Shopkeeper Hurst Green

555. John Brooker Carpenter Hurst Green

556. John Buss Farmer Hurst Green

557. James Campany Beer Retailer Hurst Green

558. Mrs Elizabeth Collins George Inn Hurst Green

559. Anthony Cooper Grocer & Draper Hurst Green

560. Henry Gasson Baker Hurst Green

561. Joseph Holdstock Butcher Hurst Green

562. John Manley Esq Surgeon Hurst Green

563. John Nash Nurseryman Hurst Green

564. Thomas Reed Tailor Hurst Green

565. James Tester Blacksmith Hurst Green

566. Thomas Whybourn Grocer & Linendraper Hurst Green

567. Henry Wood Blacksmith Hurst Green

568. William Worsley jnr Boot & Shoe maker Hurst Green

569. William Worsley snr Boot & Shoe maker Hurst Green

570. John Alsager Esq. Private Resident Bexhill

571. Rev Douglas Binney Private Resident Bexhill

572. Miss Daniel Private Resident Bexhill

573. Augustus Richard Worge Day Esq. Private Resident Bexhill

574. Mrs Day Private Resident Bexhill

575. James Moses Filder Esq. Private Resident Page’s House Bexhill

576. Mrs Fletcher Private Resident East Lodge Bexhill

577. Rev Thomas W Gillham Private Resident Woodsgate Bexhill

578. Thomas W H Granville Esq Private Resident Hollier’s Ho Bexhill

579. Adolphous Gruning Esq Private Resident Great Worsham Bexhill

580. Christopher Edward Jeffreson Esq Private Resident Pebsham Farm Bexhill

581. Henry Snaith Lane Esq Private Resident Broad Oak Bexhill

582. Josiah Moorman Esq Private Resident Bexhill

583. Miss Routh Private Resident Hurchington Bexhill

584. Samuel Scrivens Esq Private Resident Bexhill

585. Rev Henry Winckworth Simpson Private Resident Vicarage Bexhill

586. Rev James Harvey Simpson Private Resident St Marks Bexhill

587. Mr Nathaniel Trotman Private Resident Rose Cottage Bexhill

588. Frederick Wallis Esq. Private Resident Bexhill

589. Richard Lea Wilson Esq. Private Resident & Streatham Bexhill

590. Stephen Wilson Esq. Private Resident & Streatham Bexhill

591. Josiah Baitt Farmer Preston Farm Bexhill

592. Richard Barker Bricklayer Sidley Green Bexhill

593. Richard Barker Junior Carpenter Sidley Green Bexhill

594. Edward Barnard Tailor Bexhill

595. Thomas Barnard Boot & Shoe maker & Leather Cutter Bexhill

596. Jesse Barrow Beer Retailer Sidley Green Bexhill

597. William Beeching Coal Merchant Little Common Bexhill

598. Mrs Harriott Britt Grocer Bexhill

599. Arthur Brook Farmer Court Lodge Bexhill

600. Carolin Carey Ladies Seminary Haddock House Bexhill

601. Alfred Chapman Railway Station Master Bexhill

602. Charles Chittenden Timber Merchant Sidley Green Bexhill

603. Thomas Christmas Farmer Barnhorn Farm Bexhill

604. David Cockett Farrier & Cowleech Sidley Green Bexhill

605. Samuel Coleman Farmer Wakehams Farm Bexhill

606. Charles Cornford Baker & Confectioner Bexhill

607. Edwin Cramp Boot & Shoemaker Sidley Green Bexhill

608. Alfred Crowhurst Builder Bexhill

609. Mrs Ann Cruttenden Lodging House Bexhill

610. James Cruttenden Farmer Little Common Bexhill

Source of Data: Post Office Directory 1859

Back to Search Page

Comments are closed.